fbpx

Jak poprawić pamięć u dzieci?

Pamięć u dzieci często jest niedostatecznie rozwinięta. To zależy od ich wieku, ale u dzieci układ nerwowy jest cały czas w fazie rozwoju, a przez zaburzenia hormonalne, które pojawiają się u nastolatków, jego praca może zostać zaburzona.

Nie bez powodu tak wiele dzieci ma problem z nauką i mimo godzin spędzonych nad książkami nie są one w stanie zapamiętać potrzebnych informacji, które są niezbędne do osiągnięcia pozytywnej oceny w szkole. Rodzice często uważają, że słabe wyniki w nauce to przyczyna lenistwa u dzieci.

Jednak problem może być głębszy i przyczyną złych wyników w nauce może być słabo odżywiony mózg i niska zdolność do zapamiętywania. Jak to zmienić?

Zadbaj o to, by dziecko przyjmowało kwasy omega-3

W diecie każdego człowieka, a zwłaszcza młodych osób nie może zabraknąć tak ważnego składnika, jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one niezbędne do prawidłowego odżywienia mózgu i dbają o funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobór może przyczynić się do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych.

Dzieci, które spożywają za małe ilości kwasów omega-3 mają kłopoty z koncentracją i pamięcią, przez co trudno jest im osiągnąć pozytywne wyniki w nauce. Warto również zaznaczyć, że kobiety, które w trakcie ciąży spożywały zalecane dla ich stanu dawki kwasów omega-3 rodziły inteligentniejsze dzieci.

Pilnuj, by w diecie znalazły się witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędnymi składnikami, które dbają o prawidłową pracę układu nerwowego. Przyczyniają się one do budowania nowych komórek oraz wzmacniają połączenia między neuroprzekaźnikami. Ich niedobór może przyczynić się do wielu zaburzeń w tej części organizmu człowieka.

Odpowiednia dawka witamin z grupy B w organizmie, jest niezbędna, ponieważ dbają one o zdrowie umysłowe i psychiczne. Dodatkowo warto wiedzieć, że mają one również wpływ na pracę układu hormonalnego.

Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko miało lepszą pamięć i było zdolne do zapamiętywania i przyswajania nowych informacji, to koniecznie zadbaj, by w jego diecie znalazły się produkty bogate w witaminy z grupy B.

Pamiętaj o odpoczynku

Wielu rodziców popełnia błąd i zagania dziecko do nauki od razu po powrocie ze szkoły. Trzeba jednak wiedzieć, że w szkole umysł malucha jest cały czas pobudzany do pracy przez co może się zmęczyć i potrzebować odpoczynku.

Jeśli od razu po powrocie do domu dziecko siądzie do odrabiania lekcji i zacznie się uczyć do sprawdzianu, to nauka nie będzie efektowna, ponieważ mózg będzie zmęczony. Lepiej więc dać dziecku czas na odpoczynek, niech to będzie godzina lub dwie na zabawę i drzemkę, a po tym czasie maluch może ponownie usiąść do lekcji.

Dbaj o zdrowy sen dziecka

Dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli. Wiele osób błędne myśli, że skoro dzieci mają młody organizm, to nie potrzebują spać nawet ośmiu godzin. To jednak nie prawda, maluchy w każdym wieku nadal się rozwijają i dojrzewają, a więc potrzebują one nawet więcej czasu na odpoczynek.

Konieczne jest, by dzieci w ciągu doby przesypiały najmniej osiem godzin. Zaburzenia snu mogą doprowadzić do wielu zaburzeń i przemęczenia, przez co dziecko nie będzie mogło się skupić na wykonywanych czynnościach, będzie rozdrażnione i pojawią się u niego problemy z pamięcią.

Więcej ruchu dla dzieci

W obecnych czasach coraz więcej dzieci spędza czas przed telewizorem, telefonem i komputerem. Przez to oczy dzieci bardzo często są przemęczone, a to sprawia, że czytanie i zapamiętywanie staje się trudniejsze.

Dodatkowo brak aktywności fizycznej w życiu dziecka bardzo negatywnie wpływa na ich zdrowie. Warto również pamiętać, że podczas przebywania na zewnątrz skóra człowieka jest wystawiona na promienie słoneczne, dzięki czemu do organizmu syntezowana zostaje witamina D, która niezbędna jest również dla zachowania prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Dbaj więc o to, by dzieci częściej się ruszały i wychodziły z domu.

Zmień warunku nauki

To w jakim miejscu uczy się dziecko ma ogromny wpływ na efektowność tej czynności. Kiedy dzieci odrabiają lekcje i uczą się w salonie, gdzie bawi się młodsze rodzeństwo lub gra telewizor, to trudno się skupić na nauce.

Przebywanie w zamkniętych i zacienionych pomieszczeniach również może osłabić pamięć i negatywnie wpłynąć na koncentrację. Tak więc jeśli chcesz, by twoje dziecko miało lepsze wyniki w nauce, to musisz mu zapewnić dobre warunki do nauki w domu.

Najlepiej, by maluch uczył się i odrabiał lekcje zawsze w tym samym miejscu, Ważne jest również dobre światło, a także dopływ do świeżego powietrza.

Mózg potrzebuje tlenu do prawidłowej pracy, a jeśli uczymy się w pomieszczeniach zamkniętych, to szybko praca mózgu może zostać silnie spowolniona. Tak więc kiedy dziecko zaczyna się uczyć, uchyl okno w pokoju, by mózg był prawidłowo dotleniony. To zwiększy efektowność pracy malucha.

Trzeba pamiętać, że dzieci nie często specjalnie się lenią i nie przykładają się do nauki. Chcą one robić wszystko, co podoba się rodzicom i zdobywać ich aprobatę. Tak więc jeśli pojawiają się problemy w nauce to trzeba szukać przyczyn zdrowotnych.