fbpx

Jak zadbać o pamięć bez leków

Wiele osób w młodym i podeszłym wieku miewa problemu z pamięcią i koncentracją. Przyczyn tego jest wiele. Nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do powstawania licznych niedoborów, co negatywnie wpływa na pracę mózgu.

W obecnych czasach wiele osób jest narażonych na działanie długotrwałego stresu, co również sprawia, że pojawiają się u nas problemy z koncentracją, a racjonalne myślenie i łączenie faktów, jest niemal niemożliwe.

Jednak sięgnięcie po leki nie zawsze jest skuteczne, poza tym wiele takich leków jest silnych i mogą one przyczyniać się do pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o lepszą pamięć bez stosowania leków.

Dlaczego pojawiają się u nas problemy z pamięcią?

Zanim dowiemy się, jakie są sposoby na poprawienie pamięci i zwiększenie koncentracji bez korzystania z leków, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny tych problemów. Na początek nieprawidłowa dieta jest czymś co dotyczy wiele osób.

W obecnych czasach wiele osób nie ma czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, przez co często sięgamy po posiłki z barów, które do organizmu dostarczają tłuszcze i cukry, które niestety nie dostarczają pełnej gamy składników odżywczych do mózgu.

Przyczyną może być również przemęczenie i stres. Natłok pracy i goniące nas terminy sprawiają, że w organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który zaburza pracę układu nerwowego.

Zadbaj o lepszy sen

Wiele osób na całym świecie może mieć problemy z koncentracją, przez to, że nie są oni wyspani. Problemy z bezsennością są coraz częstsze, a sprawiają one, że w ciągu dnia czujemy się silnie zmęczeni i mamy ochotę na długą drzemkę.

Jednak w czasie pracy nie jest nam to dane, przez co mózg staje się wyczerpany i spowalnia swoją pracę. Jeśli chcemy, by nasza koncentracja się poprawiła, to koniecznie zadbajmy o to, by w ciągu doby przespać co najmniej osiem godzin. Jest to optymalny czas, którego potrzebuje organizm człowieka na odpoczynek i pełną regenerację.

Zmień zasady codziennej diety

Ze względu na to, że codziennie pracujemy i mamy jeszcze wiele zadań, jakie trzeba wypełnić poza pracą, często zdarza nam się, że nie mamy czasu na zrobienie zdrowego posiłku. To przyczynić się może do niedoborów witamin i minerałów, a to sprawia, że praca układu nerwowego znacząco spowalnia.

Tak więc jeśli naszym celem jest zadbanie o pamięć bez leków, to najlepszym sposobem, jest sięgnięcie po warzywa, owoce i inne składniki, które dostarczają do organizmu cenne witaminy i minerały. Będą one miały zbawienny wpływ na pracę mózgu.

Skorzystaj z suplementów diety

Jeśli nie chcemy korzystać z silnych leków, które mogą przyczyniać się do pojawienia się skutków ubocznych ich stosowania, to możemy w prosty i bezpieczny sposób poprawić pracę mózgu i sprawić, że zwiększy się nasza koncentracja.

Jest to możliwe dzięki naturalnym suplementom diety. Mogą one dostarczać do organizmu witaminy i minerały, a także inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowia układu nerwowego.

Na rynku jest wiele pojedynczych suplementów oraz preparatów kompleksowych, które w składzie zawierają wiele substancji odżywczych. W tym wypadku najlepiej szukać suplementów na poprawę pamięci i koncentracji.

Jednak skuteczne również będą suplementy z żeń-szeniem, kofeiną, czy tran.

Więcej sportu

To może być zaskoczeniem dla wielu osób, ale tak sport przyczynia się do poprawy pracy mózgu. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas aktywności fizycznej więcej tlenu wpływa do naszego organizmu. A tlen, jest gazem, który jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu.

Aktywność fizyczna sprawia, że lepiej nam się myśli i łatwiej jest nam się skupić. Tak więc codziennie lub kilka razy w tygodniu możesz udać się na półgodziny spacer lub możesz zacząć biegać. Obie te aktywności, a również wiele innych, które można uprawiać na świeżym powietrzu sprawiają, że umysł jest w stanie znacznie efektowniej zapamiętywać nowe informacje.

Ćwicz swój mózg

Mózg człowieka potrzebuje wyzwań i cały czas potrzebuje rozwoju. Tak więc nie możemy przestać pobudzać go do pracy i dawać mu powodów do wysiłku. Jest to ważne, ponieważ im częściej wysilany naszą pamięć i próbujemy się koncentrować na jednym zadaniu, tym łatwiej idzie nam zapamiętywanie nowych informacji, a także kojarzenie faktów.

Czas więc zadbać o to, by mózg nie był w stanie uśpienia, chyba, że jest to noc. Codzienne wyzwania i praca sprawią, że układ nerwowy będzie sprawienie pracował na dłużej, a pamięć nie zawiedzie nas, kiedy wkroczymy w podeszły okres wieku. Warto więcej czytać i rozwiązywać zadania matematyczne, to czynności, które cały czas pobudzają mózg do pracy.

Możemy również robić sobie ćwiczenia na przypominanie sobie co robiliśmy rok temu o tej samej porze lub co robiliśmy jeszcze kilka minut temu. Może to wydawać się banalne, ale wiele osób nie jest w stanie przypomnieć sobie ani tak dalekich wspomnieć ani tak bliskich. Im częściej jednak ćwiczymy tym lepiej dla naszej pamięci.