fbpx

Co pomaga na pamięć?

Pamięć i koncentracja są funkcjami kognitywnymi mózgu. Można je poprawić poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety, których receptura opiera się na skutecznych składnikach. Co pomaga na pamięć? Sprawdź poniżej.

Do substancji aktywnych poprawiających zdolność do koncentracji uwagi i zapamiętywania należą między innymi ekstrakt z Ashwagandhy, z korzenia żeń – szenia koreańskiego i korzenia różeńca górskiego. Oprócz składników pochodzenia roślinnego (ekstrakty) w poprawie pamięci i koncentracji mogą być pomocne takie substancje, jak cholina i l – tyrozyna.

L – tyrozyna – aminokwas wpływający na pamięć

L – tyrozyna choć jest „tylko” aminokwasem ma istotny wpływ na poziom energii oraz metabolizm, w tym przemianę materii. Poza tym, odpowiedni poziom spożycia białek bogatych w l – tyrozynę, zapewnia wysoką sprawność intelektualną.

Aminokwas pełni rolę prekursora neuroprzekaźników (substancji przekazujących sygnały między neuronami). Niedobór l – tyrozyny przyczynia się do pogorszenia zdolności umysłowej, zwiększenia podatności na stres, stanów lękowych oraz nasilenia depresji.

Cholina – witamina B4

Witamina B4 skutecznie wspiera rozwój mózgu i rdzenia kręgowego, a w późniejszym okresie rozwoju odpowiada za prawidłową pracę ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór choliny objawia się takimi dolegliwościami, jak stany lękowe, bóle głowy, a nawet stany lękowe.

Witaminę B4 warto dostarczać w postaci pokarmu. Najwięcej tego składnika znajduje się w żółtkach jaja kurzego. Oczywiście nie każdy może je spożywać (np. z uwagi na preferencje żywieniowe). Inne źródła pokarmowe choliny to nasiona roślin strączkowych, kiełki pszenicy, ryby i orzechy. Do niedoboru witaminy B4 w organizmie może doprowadzić przewlekły stres.

Cholina ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego, dlatego jej niedoborów nie wolno ignorować. Jako prekursor acetylocholiny odgrywa ważną rolę – niedobór acetylocholiny sprzyja bowiem demencji.

Wyciąg z Ashwagandhy

O ashwagandha – inaczej witanii ospałej – mówi się jako o roślinie pomagającej wyleczyć nerwicę i wspierającej leczenie depresji.

Działanie ekstraktu z Ashwagandha wynika głównie z zawartości witanolidów należących do grupy glikowitanolidów. Niemniej wyciąg z tej rośliny zawiera także inne cenne substancje, m.in. fitosterole, alkaloidy, kumaryny i żelazo.

Ekstrakt z witanii ospałej pomaga zniwelować negatywne skutki stresu, do których należy m.in. osłabienie koncentracji.

Ekstrakt z korzenia żeń – szenia koreańskiego

Żeń – szeń koreański skutecznie poprawia zdolności do uczenia się, ponieważ wspiera pamięć. Wspomniana roślina jest bogata w ginsenozydy – składniki aktywne wpływające korzystnie na funkcje kognitywne mózgu. Żeń – szeń koreański podnosi też poziom energii.

Wyciąg z korzenia różeńca górskiego

Stosowanie ekstraktu z korzenia różeńca górskiego jest polecane szczególnie osobom, które cierpią z powodu osłabienia i przemęczenia.

Różeniec górski zawiera substancje czynne zwane rozawinami. Dzięki nim ekstrakt z różeńca górskiego skutecznie poprawia zdolności poznawcze i zwiększa wydolność organizmu. W ostatnich latach podkreśla się jego właściwości kardioprotekcyjne i funkcję wspomagającą terapię przeciw depresji.

Na zakończenie warto podkreślić, że dla zachowania zdrowego umysłu, wysokiej zdolności do zapamiętywania i koncentracji istotne jest stosowanie zbilansowanej diety. Co pomaga na pamięć najbardziej?

Na pamięć i koncentrację wpływa wiele minerałów i witamin, w tym zwłaszcza witaminy z grupy B i magnez. Niemniej tego typu składniki najlepiej dostarczać nie w postaci suplementów, ale w postaci pożywienia.

W przypadku ekstraktów roślinnych (np. ashwagandha, żeń szeń koreański, różeniec górski) stosowanie suplementów diety jest uzasadnione – są one jedynymi preparatami zawierającymi wyciągi roślinne z optymalną zawartością substancji czynnych.