fbpx

Co zrobić kiedy pojawiają się problemy z pamięcią

Coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Często tego przyczyną jest długotrwały stres, przemęczenia, a także bezsenność. Specjaliści zalecają odpoczynek, kiedy tylko pojawią się u nas zaburzenia koncentracji, a kojarzenie faktów sprawiać będzie trudności.

Niestety wraz z wiekiem kłopoty z pamięcią pojawiają się u nas naturalnie, a przyczyną tego jest starzenie się organizmu, a w tym komórek mózgowych. Często również rozwijają się ciężkie schorzenia, które pogarszają pamięć.

Kiedy pojawiają się u nas niepokojące objawy, to warto udać się neurologa. Zaleca się konsultację ze specjalistą zwłaszcza, jeśli problemy zaczynają się u młodych osób.

Stres i zmęczenie – a problemy z koncentracją

W obecnych czasach coraz więcej osób narażonych jest na długotrwały stres. Pojawia się również bezsenność, a to wszystko sprawia, że czujemy się przemęczeni, a praca mózgu nie jest tak sprawna, jak powinna.

Niedobór snu oraz długotrwały stres sprawiają, że nie jesteśmy w stanie pracować efektywnie. Tak więc okazuje się, że najlepszy na pracę mózgu, jest odpoczynek. Trzeba pamiętać, że kiedy jesteśmy wypoczęci, to organizm szybko wraca do formy, tak więc problemy z pamięcią znikają.

Dbaj więc o to, by codziennie przesypiać około 6-8 godzin. Jest to optymalny czas, którego organizm człowieka potrzebuje do odpoczynku.

Brak organizacji, a problemy z pamięcią

Wiele osób ma bałagan w dokumentach, nie jest w stanie prawidłowo zorganizować sobie czasu. Przez to trudno jest pamiętać o wszystkich ważnych spotkaniach, a znalezienie dokumentów nie jest łatwym zadaniem.

Kiedy nie jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób zorganizować sobie czasu i miejsca do pracy i nauki, to pojawić się może wiele problemów z pamięcią i koncentracją.

Pamiętaj, więc by w twoim miejscu pracy i nauki zawsze panował porządek. Najlepiej zadbaj o usunięcie wszystkich przedmiotów, które rozpraszają uwagę.

Pracuj i ucz się zawsze przy otwartym oknie, twój mózg potrzebuje prawidłowego dotlenienia.

Pamięć i koncentracja – co jest najlepsze?

Niestety problemy z pamięcią i koncentracją to kolej rzeczy, która czeka każdego z nas. Jeśli zmiany w mózgu zachodzą z wiekiem powoli, to nie ma czym się martwić, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu człowieka na upływający czas.

Komórki mózgowe wraz z wiekiem zaczynają się starzeć i ulegają zniszczeniu, a trzeba pamiętać, że w większości przypadków nie są one zdolne do odnawiania i odbudowy.

W organizmie człowieka pojawiają się wolne rodniki, metale ciężkie, a to czynniki, które wraz z czasem nie mają łagodnego wpływu na pracę układu nerwowego. Trzeba więc wiedzieć, że konieczne jest prawidłowe odżywienie mózgu, by mógł jak najlepiej spowolnić procesy starzenia się komórek mózgu.

W aptekach i sklepach możemy znaleźć wiele preparatów na pamięć i koncentracje. Koniecznie wybieraj te, które w składzie mają:

Pamiętaj również, że koniecznie jest trenowanie pamięci. Dla mózgu nie ma lepszego wsparcia i lekarza niż nauka. Tak więc nigdy nie przestawaj przyswajać nowych informacji, uczyć się nowych języków obcych, czytać, rozwiązywać krzyżówki. Rób wszystko co pobudza mózg do pracy. Doskonała na pamięć jest również aktywność fizyczna oraz przebywanie na świeżym powietrzu.

Alzhaimer, a problemy z pamięcią i koncentracją

Kiedy pojawiają się u nas problemy z koncentracją i pamięcią, to znacząco mogą one utrudniać funkcjonowanie w codziennym życiu.

Zamiany nastroju i osobowości, inne zachowanie oraz większe zmęczenie, to objaw, które mogą się u nas pojawić wraz z wiekiem. Jednak warto wiedzieć, że są one również charakterystyczne dla osób, które cierpią z powodu choroby Alzhaimera.

Jest to choroba, która dotyka aż 15% osób, powyżej 65 roku życia. A także aż 80% osób, które mają 80 lat. Trzeba więc pamiętać, jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Pogorszenie się pamięci i trudności z przyswajaniem nowych informacji to jedne z pierwszych objawów.

Kiedy iść do lekarza – problemy z pamięcią i koncentracją

Wiele osób ignoruje u siebie niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do udania się na konsultację do specjalisty. Jeśli pogorszenie pamięci pojawia się u osób młodych, to od razu powinno to wzbudzić niepokój oraz czujność u rodziców. Takie objawy u młodzieży i dzieci to coś co powinno nas skłonić do wizyty u neurologa.

Co prawda w większości przypadków przyczyną problemów z pamięcią są niedobory witamin i minerałów, ale jednak takie objawy mogą również świadczyć o rozwijającej się groźnej chorobie.

Problemy z pamięcią mogą pojawić się w przypadku guza mózgu, jednak w jego przypadku pojawiają się również inne charakterystyczne objawy. Może to być również objaw niewydolności wątroby, czy nerek. Istnieje również ryzyko, że jest to początek choroby Wilsona, czyli problemu z odkładaniem się złogów miedzi w mózgu. Przyczyną może być również choroba tarczycy, a także depresja.