fbpx

Witaminy na koncentrację

Mózg człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin i minerałów. Wykazuje on silne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

To, czy prawidłowo odżywiamy mózg, jest bardzo ważne, ponieważ komórki mózgu oraz wszystkie komórki nerwowe nie mają zdolności odnowy, tak więc jeśli zostaną one uszkodzone, to zostanie tak już do końca życia.

Przez to, że w organizmie człowieka gromadzą się wolne rodniki, przyczyniają się one od szybszego starzenia się mózgu, a także pojawiają się przez to kłopoty z koncentracją, a także zaburzenia koncentracji i częste wyczerpania i senność.

Jeśli chcemy zadbać o naszą koncentrację, to konieczne jest wprowadzenie do diety kilku ważnych składników odżywczych, które będą chroniły mózg, a także przyczyniały się do regulacji jego pracy.

Witaminy z grupy B – dla zdrowia mózgu

W naszej diecie na zdrowie mózgu nie może zabraknąć witamin z grupy B. Ważna jest Tiamina, która zwana jest również witaminą B1. Jej zadaniem jest ochrona mózgu oraz włókien nerwowych. Przy jej niedoborach może dojść do zaburzenia procesu produkcji mieliny, ponieważ bierze ona udział w procesie jej tworzenia.

Niezbędna jest również witamina B12, a także kwas foliowy. Są to witaminy, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Biorą one udział w procesie wytwarzania metioniny, a jest to składnik, który odpowiedzialny jest za odczuwanie dobrego nastroju. W przypadku niedoborów witaminy B12 może dojść do silnych zaburzeń z koncentracją, a także dużych problemów z przyswajaniem nowych informacji.

Kiedy w organizmie zabraknie kwasu foliowego może się u nas pojawić uczucie chronicznego zmęczenia, a również problemy z bezsennością, co zaburzać będzie proces regeneracji mózgu.

Niacyna, czyli witamina PP lub witamina B5, jest składnikiem niezbędnym do przeprowadzania prawidłowych procesów odbudowy układu nerwowego. Kiedy dojdzie do jej niedoborów pojawić się mogą u nas takie objawy jak:

  • Rozdrażnienie,
  • Nadpobudliwość,
  • Nerwowość,
  • Częste zmiany nastroju.

Witaminy z grupy B są dla nas szczególnie ważne, ponieważ mają one wpływ na pracę układu nerwowego, a także dbają o zachowanie zdrowia psychicznego.

Witamina E – antyoksydant

Ze względu na to, że w organizmie znajdują się duże ilości wolnych rodników, w codziennej diecie nie może zabraknąć przeciwutleniaczy, które przyczyniać się będą do niwelowania negatywnego działanie wolnych rodników, a także przyśpieszać będą ich wydalanie z organizmu.

Witamina E, jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w codziennej diecie. Nie może więc jej zabraknąć w codziennej diecie, ponieważ spowalnia ona procesy starzenia się mózgu, a także przyczynia się do poprawienia jego pracy.

Jest ona niezbędna dla zdrowia mózgu, ponieważ zapewnia ona prawidłowy przepływ krwi z tlenem do komórek mózgu, dzięki czemu jest on prawidłowo dotleniony, a to korzystnie wpływa na jego pracę. Jest to witamina, która przez wielu specjalistów, jest nazywana witaminą młodości.

Selen – do oczyszczenia mózgu

W obecnych czasach do naszego organizmu przedostają się toksyczne substancje, które zatruwają cały nasz organizm.

Mózg również może być zanieczyszczony, przez co jego praca znacząco się pogarsza. Pojawiać się mogą o nas przez to problemy z koncentracją i pamięcią. Warto więc sięgnąć po składniki i suplementy, które mają działanie oczyszczające.

Jednym ze składników odżywczych, który pomaga oczyścić mózg z toksyn, jest selen. A dodatkowo wspomaga on wydalanie z organizmu takich składników jak:

  • Rtęć,
  • Arsen,
  • Ołów.

Magnez – minerał dla mózgu

Magnez jest jednym z ważniejszych składników odżywczych, który wpływa na zdrowie naszego organizmu.

Jest to pierwiastek, który szybko wytrąca się z organizmu, a do tego słabo się przyswaja. Przez to nie trudno jest o jego niedobór, na który cierpi wiele osób z naszego społeczeństwa. Warto więc sięgnąć po ten składnik odżywczy, by móc uzupełnić jego niedobory.

Jest to bardzo ważne, by w diecie było dużo źródeł magnezu, a możemy dodatkowo sięgnąć po suplementy diety, które będą uzupełniać jego niedobory.

Kiedy w organizmie za małe jest stężenie tego pierwiastka, to praca mózgu może zostać przez to zaburzona. Pojawić się może:

  • Skłonność do depresji,
  • Problemy z koncentracją,
  • Zawroty głowy,
  • Zmęczenie,
  • Senność,
  • Zmniejszenie przyswajalności innych składników,
  • Apatia.

Leucyna – pamięć i nauka

Jest to składnik odżywczy, który jest szczególnie ważny dla osób uczących się i pracujących umysłowo.

Nie może go więc zabraknąć w diecie młodych osób, które jeszcze się rozwijają, dorosłych, a także osób w podeszłym wieku, którzy często mają problemy z pamięciom.

Kiedy pojawia się przed nami ważny egzamin lub projekt w pracy, od którego musimy się przygotować, warto sięgnąć po suplementy diety, które będą uzupełniać niedobory leucyny.

Warto wiedzieć, że jest to związek, który przyczynia się do usuwania nadmiaru cholesterolu we krwi, a ten często odkłada się również w mózgu i może prowadzić do zmian miażdżycowych, a także udaru mózgu.

Tak więc leucyna koniecznie powinna znaleźć się w odpowiednich porcjach w naszym organizmie.