fbpx

Co zmniejsza naszą pamięć – uważaj na te rzeczy

Pamięć i koncentracja nie u każdego jest taka sama. Problemy z pamięcią u starszych osób nie są zaskoczeniem, jednak warto zaznaczyć, że coraz więcej młodych osób ma problemy w szkole i słabe wyniki w nauce, ponieważ nie jest w stanie przyswajać wszystkich nowych informacji, które są niezbędne do otrzymania pozytywniej oceny.

Jest to zaskakujące, ponieważ mózg młodego człowieka jest przygotowany na taki wysiłek i nowe wyzwania. Tak więc nie powinno być żadnego problemu z zapamiętywaniem nowych informacji i kojarzeniem faktów w czasie sprawdzianów.

Co więc jest przyczyną problemów z koncentracją? Czas się dowiedzieć co negatywnie wpływa na pracę naszego mózgu.

Przemęczenie

Kiedy jesteśmy zmęczeni praca całego organizmu zaczyna się zmieniać na mniej efektowną. Przez to stajemy się jeszcze bardziej znużeni i pojawia się uczucie senności. Jeśli przemęczenie jest długotrwałe, to proces zapamiętywania może być bardzo słaby, a kojarzenie faktów zerowe.

Jeśli zdarza nam się czuć się zmęczonym, to może warto zrobić sobie przerwę i nieco odpocząć. Jest to szczególnie ważne u osób młodych. Nie powinny one wracać do szkoły i od razu siadać do nauki. Osiem, a nieraz nawet więcej godzin w szkole są naprawdę męczące.

Mózg potrzebuje odpoczynku inaczej jego praca, czyli nauka w domu nie da żadnych efektów.

Bezsenność – zaburzenia snu

Wiele osób zapomina o tym, że człowiek potrzebuje czas na sen. Jest to czas, który służy do regeneracji całego organizmu, a przede wszystkim mózgu i mięśni. Trzeba więc przygotować się na regenerację i zadbać o to, by trwała ona przynajmniej osiem godzin.

Osoby starsze potrzebują około ośmiu godzin, by mózg prawidłowo funkcjonował. Młodsze osoby powinny przesypiać nawet o dwie godziny więcej.

Sen powinien być również dłuższy u kobiet. One potrzebują nie wiele więcej snu od mężczyzn, bo od dwudziestu minut do godziny, ale nie można o tym zapominać.

Stres

Stres zaburza pracę całego organizmu, tak więc należy go ograniczyć w trosce o nasze zdrowie. Teraz jednak warto wyjaśnić, jak stres wpływa na pracę mózgu. Kiedy jesteśmy w sytuacji stresowej, to w naszym organizmie zaczyna się nadprodukcja hormonów stresu, czyli kortyzolu. Jest on bardzo niebezpieczny dla pracy układu nerwowego, ponieważ przyczynia się on do rozpoczęcia jego zaburzeń i zmiany procesów przesyłania impulsów. Przez to zaburzona zostaje praca nie tylko układu nerwowego, ale również mózgu.

Myślenie racjonalne staje się niemal niemożliwe. A skupienie się na jednym zadaniu również nie udaje się w stu procentach. Jeśli więc chcesz zadbać o zdrowie swojego mózgu, to konieczne jest ograniczenie stresu w swoim życiu.

Nieprawidłowe odżywianie

Mózg człowieka potrzebuje prawidłowego odżywienia, by móc prawidłowo pracować. Ma on silne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i nie można o tym zapomnieć, jeśli chcemy zadbać o zdrowie mózgu, lepszą koncentrację i dobrą pamięć.

Jeśli jednak w codziennej diecie nie ma owoców i warzyw, które dostarczają do organizmu cenne witaminy i minerały, to niestety mózg nie jest odżywiony, więc jego praca nie jest efektowna.

Warto pamiętać, że mózg potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak:

  • Witamina D,
  • Kwasy omega -3,
  • Magnez,
  • Witaminy z grupy B.

Niedotlenienie

Niestety wiele osób popełnia ten błąd i podczas nauki lub pracy spędza czas w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie ma dopływu świeżego powietrza.

Kiedy w pomieszczeniu jest ciepło i duszno, to praca mózgu zostaje spowolniona, a u nas pojawia się uczucie zmęczenia i senności. To mogą być objawy niedotlenienia.

Mózg podczas pracy potrzebuje większej ilości tlenu i innych składników odżywczych. Tak więc jeśli zaczynasz się uczyć, to koniecznie otwórz okno w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Jest to bardzo ważne i zapewni nie tylko lepsze samopoczucie, ale również większą koncentrację, umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji, a także sprawnego kojarzenia faktów.

Lenistwo

Nasz organizm potrzebuje wyzwań. Jego praca nie może się zatrzymać lub spowolnić, ponieważ to by negatywnie wpływało na nasze zdrowie. Jednak mózg, kiedy nie jest wykorzystywany to może znacząco spowolnić swoją pracę.

Na świecie jest dużo osób, które po skończeniu szkoły odrzucają książki i podręczniki i przestają „myśleć.” Jest to najgorsze co można zrobić, ponieważ przyczynia się do całkowitego spowolnienia pracy układu nerwowego. Jeśli chcesz mieć dobrą pamięć i zależy ci na silnej koncentracji, to koniecznie pobudzaj swój mózg do pracy.

Czytaj książki i rozwiązuj krzyżówki. Jest wiele prostych sposobów na to, by móc przyczynić się do poprawienia pracy mózgu i zwiększenia koncentracji. Wystarczy kilka ćwiczeń tygodniowo, a nasza pamięć będzie lepsza. Jeśli jednak nie czytasz, nie uczysz się i nie wysilasz umysłowo, to rozwiązanie nawet prostego zadania matematycznego lub zapamiętanie imienia nowo poznanej osoby może ci sprawić wiele trudności.