fbpx

Zdrowa dieta na lepszą pamięć

Odżywianie jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia. To jakie składniki odżywcze i jakie produkty znajdują się w naszej codziennej diecie mają ogromy wpływ na pracę całego organizmu.

Kiedy w diecie zabraknie wartościowych składników, to może dojść do wielu niedoborów, które przyczynią się do zaburzeń pracy.

Mózg ma silne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, tak w trosce o jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie trzeba zadbać o to, by w diecie znalazły się wartościowe produkty.

Warto więc wiedzieć, jak powinna wyglądać zdrowa dieta na lepszą pamięć.

Nie jest konieczne stosowanie się do restrykcyjnych zasad. Wystarczy, że będziemy stosować się do zasad zdrowego żywienia.

Produkty zbożowe

Jeśli chcemy zadbać o to, by nasza dieta miała korzystny wpływ na pracę naszego mózgu, to konieczne jest spożywanie produktów zbożowych. Mają one silne działanie wzmacniające na pracę układu nerwowego.

Według specjalistów, do prawidłowej pracy mózgu konieczne jest spożywanie około dwóch kromek pełnoziarnistego chleba, płatków musli, dwóch łyżek kaszy i makaronów pełnoziarnistych. Są one niezbędne, dlatego nie może ich zabraknąć w naszej codziennej diecie.

Warto również po nie sięgnąć, ponieważ dostarczają do organizmu nie tylko cenne witaminy i minerały. Są one również źródłem wartościowego makroskładnika, czyli węglowodanów. A trzeba pamiętać, że cukry są źródłem energii w ponad 50%.

Jajka

Wiele osób zapomina o tym, że w codziennej diecie koniecznie powinny znaleźć się jajka. Mają one w sobie wiele składników odżywczych, które wpływają na pracę mózgu.

Zalecana ich dawka to około trzech- czerech jajek na tydzień. Nie zaleca się jedzenia większej ich ilości, ponieważ są one ciężkostrawne.

Najważniejsze dla mózgu, jest żółto jajka, które zawiera w sobie leucynę, a jest to aminokwas, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Jednak jajka to również inne cenne składniki odżywcze, które przyczyniają się do poprawy pracy układu nerwowego i pozytywnie wpływają na pamięć i naszą koncentrację.

Ryby

W diecie na pamięć nie może zabraknąć ryb. Ich zalecana dawka to od 2 do trzech porcji w tygodniu. Są one tak szczególnie ważne, ponieważ dostarczają do organizmu cenne kwasy omega-3, które wpływają na pracę mózgu. Tych składników odżywczych najlepiej szukać w rybach morskich.

Tłuszcze omega-3 mają wpływ na budowę błon komórkowych, ponieważ są ich składnikiem. Jednak to nie wszystko, przyczyniają się one również do wytwarzania się nowych neuroprzekaźników.

Dodatkowo ryby, to również źródło witaminy E, która przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się komórek. Tak więc nie może ich zabraknąć w naszej codziennej diecie.

Podobne działanie i skład mają olej lniany i rzepakowy, a także oliwa z oliwek.

Mięso

W dobrze zbilansowanej diecie, która prawidłowo dba o pracę mózgu oraz wspiera układ nerwowy nie powinno zabraknąć mięsa. Najlepiej jeśli codziennie spożyjemy kilka plasterków wędliny lub kawałek mięsa.

Jest to sposób na dostarczenie do organizmu cennych składników, takich jak niacyna, białka oraz inne witaminy z grupy B. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawię, ale białka w organizmie zostają przetworzone na tkanki mózgowe, a także na enzymy.

A witaminy z grupy B są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Dzięki temu, że w diecie znajduje się odpowiednia ilość mięsa, to poprawia się ukrwienie mózgu, a to wpływa na jego lepszą pracę.

Warzywa i owoce

W prawidłowej diecie nie może zbraknąć warzyw i owoców. To jedne z największych źródeł cennych witamin i minerałów, które są potrzebne do zachowania prawidłowej pracy układu nerwowego.

Nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie, ponieważ to może doprowadzić do licznych niedoborów, a to przyczyni się do wielu zaburzeń w pracy całego organizmu, w tym mózgu.

Zaleca się spożywanie trzech porcji warzyw w ciągu jednego dnia oraz dwóch porcji owoców w ciągu doby. Te produkty dostarczają do organizmu wiele składników odżywczych. Warto pamiętać, że takie warzywa jak papryka, seler naciowy, marchewka są bardzo ważne dla pamięci.

Czekolada

To może być zaskoczeniem dla wielu osób, ale sięgnięcie po czekoladę ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu. Zaleca się jedzenie nawet kilku kostek gorzkiej czekolady w ciągu dnia. Ten słodycz jest jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie do mózgu niezbędnej energii.

Warto wiedzieć, że najlepsza jest gorzka czekolada, która do organizmu dostarcza cenny pierwiastek magnez, który jest niezbędny do zachowania prawidłowej pracy układu nerwowego.

Jednak czekolada to nie jedyne źródło magnezu, ten minerał znajduje się również w warzywach i owcach. Jest on również dostępny w ziarnach słonecznika i dyni.

To pierwiastek, który zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wpływa on na pracę mózgu, przyczyniając się do poprawienia koncentracji i pamięci. Jednak to nie wszystko, badania wykazały, że osoby, które w organizmie mają odpowiednie stężenie magnezu są mniej narażone na stany depresyjne, czy też stres.